Specjalne zasady działania Przedszkola i Żłobka w czasie pandemii Covid -19

ZALOGUJ SIĘ DO PODGLĄDU KAMER:


Zaloguj się do kamer Zobacz nasz kanał na YouTube Zobacz nasz profil na Facebooku

Specjalne zasady działania Przedszkola i Żłobka w czasie pandemii Covid -19

h Specjalne zasady działania Niepublicznego Przedszkola i Żłobka „Michałek” w Strzelinie, w czasie trwania pandemii Covid -19

Specjalne zasady działania Niepublicznego Przedszkola i Żłobka „Michałek” w Strzelinie, w czasie trwania pandemii Covid -19


ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne

§ 1

1. Zasady specjalne działalności Przedszkola i Żłobka „Michałek” zwany dalej „Placówką”, wprowadzone zostaję w związku z pandemią COVID – 19. 2. Siedziba Przedszkola i Żłobka znajduje się pod adresem: ul. Św. Jana 10, 57-100 Strzelin. 3. Organem prowadzącym Żłobek jest firma: „Michałek” sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu, przy ul. R. Dmowskiego 22/12.

§ 2 Zasady zostały stworzone na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 oraz wytycznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia


ROZDZIAŁ II Cele i zadania przedszkola i żłobka

§ 3

1. Celem Placówki jest zapewnienie opieki dzieciom w wieku od 1 do 7 lat. 2. Do zadań Placówki należy w szczególności: a) zapewnienie dzieciom przebywającym w Placówce opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych, w dni robocze, do 9 godzin dziennie,
b) zagwarantowanie dziecku właściwej opieki przez prowadzenie zajęć opiekuńczych z elementami zabawy i w miarę możliwości, elementami edukacji.
c) zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w czasie przebywania w Placówce oraz odpowiednich warunków higieniczno- sanitarnych, zgodnych z obowiązującymi przepisami,
d) zapewnienie racjonalnego i prawidłowego żywienia oraz możliwości ich higienicznego spożywania,
e) przestrzeganie zasad epidemiologicznych,

ROZDZIAŁ III Organizacja pracy przedszkola i żłobka

§ 4 1. Przedszkole i żłobek jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 16.30
2. Personel Placówki w czasie obowiązywania niniejszych zasad, składa się z: opiekunek dziecięcych, nauczycieli, asystentów nauczycieli i pracowników cateringu / osób sprzątających oraz konserwatora; w miarę możliwości, w wyznaczonych terminach, możliwa będzie również obecność specjalistów tj. logopedy i psychologa.
3. Dodatkowo, w placówce może przebywać również dyrektor oraz zastępca dyrektora, przy zachowaniu wszelkich zasad higienicznych i tylko w czasie faktycznie potrzebnym do wykonania ciążących na nich obowiązkach administracyjnych i ustalania bieżącej pracy placówki. Osoby te mają zakaz wchodzenia na sale, w których przebywają dzieci, a kontakt z pracownikami odbywać się będzie z zasadami zachowania dystansu społecznego.
4. W grupie może przebywać maksymalnie 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, istnieje możliwość zwiększenia liczby dzieci maksymalnie do 14.
5. Skład personelu pracującego w placówce będzie dostosowany do liczby dzieci uczęszczających: a) dla zminimalizowania ryzyka, jedna grupa dzieci ( 12/14 osób ) przebywać będzie w wyznaczonej sali, pod opieką opiekuna/ów, którzy bądą przypisani do tej grupy i pracują w niej przez 5 kolejnych dni ( z wyjątkiem okresu od
06.05.2020 do 08.05.2020, kiedy to wybrani opiekunowie będą pracować przez 3 kolejne dni), b) Dodatkowo codzienne w placówce będzie pracownik odpowiedzialny za wydawanie posiłków oraz osoba wyznaczona do odbierania dzieci od Rodziców jak również oddawania ich Rodzicom.
6. Za wyżywienie dzieci w Placówce odpowiedzialna jest firma cateringowa, która wykonuje zlecone zadanie dot. żywienia dzieci opartego na zasadach zdrowego żywienia, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i normami żywieniowymi.
7. W żywieniu uwzględnia się diety i zalecenia lekarskie.
8. W celu zminimalizowania ryzyka, posiłki odbierane będą w drzwiach placówki, przez wyznaczonego pracownika; taka sama procedura obowiązywać będzie w momencie zwrotu naczyń, termosów itp.
9. Dzieci przebywać będą w wyznaczonych 12 ( ewentualnie 14 ) osobowych grupach, w poszczególnych salach placówki. 10. Grupy dzieci będą grupami mieszanymi ( bez zachowania podziału na grupy, które zostały stworzone we wrześniu 2019r. ); po uzyskaniu informacji, które dzieci będą przebywać w placówce, stworzone zostaną 12 osobowe grupy, w miarę możliwości, w podobnym wieku.
11. Z sal usunięte zostaną wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. ( np. pluszowe zabawki ).
12. Sale wietrzone będą raz na godzinę; jeżeli temperatura powietrza na zewnątrz będzie zbyt niska, na czas wietrzenia dzieci zostaną przeprowadzone do innej, wolnej w tym czasie sali, w której zorganizowana zostanie opieka.
13. W celu uniemożliwienia stykania się ze sobą poszczególnych grup dzieci, leżakowanie odbywać się będzie w trzech istniejących w tym momencie sypialniach ( jedna grupa w jednej sypialni ), z zachowaniem możliwego dystansu pomiędzy leżaczkami. Jeżeli grup będzie więcej niż dostępnych sypiali, część z nich leżakować będzie na Sali, w której przebywa na co dzień.
14. Posiłki również spożywane będą na salach; pracownik kuchni przygotuje odpowiednią ilość porcji i dostarczy posiłki pod drzwi poszczególnych sal, po czym opiekunowie przeniosą posiłki do sali; po zakończeniu posiłku, naczynia zostaną wyniesione z sali, a pracownik przeniesie je do kuchni.
15. Wielorazowe naczynia i sztućce będą umyte w zmywarce z dodatkiem detergentów, w temperaturze minimum 60 C, bądź też po umyciu ręcznym, zostaną wyparzone w przeznaczonym do tego urządzeniu. Naczynia jednorazowe zostaną natychmiastowo wyrzucone.
16. We wszystkich pomieszczeniach, gdzie przebywać będą pracownicy i dzieci, jak również w wejściu do placówki, umieszczone zostaną płyny do dezynfekcji, a pracownicy zostaną zobligowani do ich stosowania od samego wejścia do placówki jak i w trakcie pobytu w niej. Ze względu na wytyczne Ministerstwa Zdrowia, płyny dezynfekujące nie będą używane przez dzieci.
17. Dodatkowo Pracownicy będą zobligowani do jak najczęstszego, w miarę możliwości, mycia rąk wodą z mydłem. 18. Pracownicy zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki, dostosowane do bieżących potrzeb.
19. Dzieci chodzące będą często i regularnie myły ręce wodą z mydłem, szczególnie przed i po jedzeniu czy po skorzystaniu z toalety; po skorzystaniu dziecka z toalety, zostanie ona każdorazowa zdezynfekowana dedykowanym do tego płynem. 20. Dzieci niekorzystające jeszcze z toalet, przewijane będą na sali, przy zachowaniu wszystkich możliwych zasad higieny. Po przewinięciu dziecka zużyta pielucha zostanie umieszczona w specjalnie do tego przeznaczonym koszu, a dziecku zostaną dodatkowo przemyte ręce chusteczkami nawilżanymi. Po każdym przewinięciu dziecka, przewijak zostanie zdezynfekowany odpowiednim płynem.
21. Leżaczki będą dezynfekowane po każdorazowym ich użyciu przez dzieci; inne sprzęty na salach będą dezynfekowane minimum raz dziennie.
22. Pościel używana do leżakowania będzie zmieniana 1 raz w tygodniu i oddawana na bieżąco do prania. W trakcie użytkowania jednego kompletu jest on od początku, do chwili oddania do prania, dedykowany jednemu dziecku i przechowywany w podpisanych szafkach.
23. Placówka codziennie, na bieżąco będzie dokładnie sprzątana/odkurzana.
24. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, nie będą w tym czasie organizowane wyjścia dzieci poza placówkę ( np. na spacer ).
25. Istnieje możliwość wychodzenia poszczególnych grup dzieci na przedszkolny plac zabaw przy zachowaniu zasady, że w danym momencie na placu zabaw może przebywać tylko jedna grupa.
26. Do pracy będą mogli przyjść jedynie zdrowi pracownicy, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
27. Pracownicy będę zobligowani do samoobserwacji i pomiaru temperatury własnego ciała minimum 2 razy dziennie; w przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów, Pracownik będzie zobowiązany do natychmiastowego powiadomienia przełożonych oraz do kontaktu z najbliższą stacją SANEPID-u. Jeżeli w tym momencie pracownik przebywa poza placówką, będzie miał on zakaz wstępu do niej, natomiast jeżeli objawy zauważy w trakcie pracy, zostanie on natychmiastowo odizolowany i po kontakcie ze służbami epidemiologicznymi, podjęte zostaną dalsze czynności. Każdorazowo, w przypadkach opisanych powyżej, Rodzice dzieci, które miały styczność z tym pracownikiem, zostaną natychmiast o tym poinformowani. Dalsze postępowanie, po uzgodnieniu z pracownikiem SANEPID-u, zostanie niezwłocznie przekazane Rodzicom.


ROZDZIAŁ IV Warunki przyjmowania i odbioru dzieci § 5

1. Z uwagi na ograniczoną liczbę dzieci w jednej grupie, jeżeli chętnych będzie więcej niż miejsc, w pierwszej kolejności z opieki będą mógł skorzystać dzieci, których oboje rodziców pracuje i nie ma możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w tym, przede wszystkich dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19.
2. Chcąc zgłosić chęć przyprowadzenia dziecka do Placówki, Rodzic zobowiązany jest do wysłania informacji na podany numer telefonu, najpóźniej do godz. 14:00 dnia, poprzedzającego dzień przyprowadzenia dziecka. Jest to niezbędne do zamówienia określonej liczby posiłków oraz zabezpieczenia odpowiedniej ilości pracowników, jak również przypisania dziecka do konkretnej grupy, w której będzie przebywać. Osoby, które nie poinformują placówki, a tym samym dziecka nie będzie na imiennej liście utworzonej dla każdej z grup, nie będą mogły przyprowadzić dziecka, a jeżeli to uczynią, dziecko nie zostanie przyjęte.
3. Rodzic / Opiekun dziecka, które rozpocznie uczęszczanie do Placówki, może również zgłosić chęć przyprowadzenia dziecka w dniu następnym, rano przy oddawaniu dziecka do placówki.
4. Oddanie dziecka będzie miał miejsce w drzwiach Placówki, przez wyznaczoną do tego osobę. Odebrane dziecko zaprowadzone zostanie przez pracownika do szatni, a później do wyznaczonej sali, gdzie w drzwiach odbierze je opiekun przypisany do grupy.
5. Odbiór dziecka będzie następował w analogiczny sposób. Po ustaleniu przez wyznaczonego pracownika, które dziecko idzie do domu, uda się od pod drzwi grupy, gdzie to dziecko przebywa i po odebraniu go od opiekuna, zaprowadzi je do szatni, a następnie przekaże Rodzicowi /Opiekunowi, który czeka w tym czasie na zewnątrz. W grupach, gdzie przebywać będą dzieci starsze ( od 4 roku życia ) istnieje możliwość powiadomienia opiekunów grupa za pomocą domofonu, o konieczności sprowadzenia dziecka do szatni, pomocy w ubraniu i oddaniu Rodzicowi/Opiekunowi, który czeka na zewnątrz.
6. Obowiązuje zakaz wchodzenia do placówki. Ewentualny kontakt z opiekunami odbywać się będzie w formie telefonicznej, a w trakcie odbioru dziecka nie będzie możliwości dłuższej rozmowy z pracownikiem.
7. Na terenie placówki obowiązuje używanie środków zapobiegawczych, w tym rękawiczek i maseczek; dzieci zwolnione są z tego obowiązku.
8. Do Placówki mogą być przyprowadzane jedynie dzieci całkowicie zdrowe, w tym wolne od np. katarów wynikających z posiadanych alergii. Dodatkowo zakazane jest przyprowadzanie dziecka, jeżeli w jego domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
9. Po odbiorze dziecka od Rodzica oraz kilka razy w ciągu dnia, będzie dokonywany pomiar temperatury ciała dziecka termometrem bezdotykowym.
10. Dziecko wykazujące jakiekolwiek objawy infekcji – podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar, osłabienie ( bez względu na ich etiologię!!!) jest wykluczone z możliwości uczęszczania do placówki; jeżeli pracownik przy odbiorze dziecka od Rodziców zauważy jakiekolwiek symptomy infekcji i/lub jeżeli pomiar temperatury wykaże jej podwyższenie, dziecko nie zostanie przyjęte.
11. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów w trakcie przebywania dziecka w placówce, zostanie ono natychmiastowo odizolowane od reszty grupy, a Rodzic zostanie wezwany do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki.
12. Jeżeli dziecko, po powrocie do domu, bądź też w dniu wolnym nie czuje się najlepiej, ma objawy infekcji ( katar, kaszel itp. ), Rodzic jest zobligowany do natychmiastowego powiadomienia Placówki o tych objawach.
13. Dziecko powinno być przyprowadzane tylko przez jednego opiekuna, bez osób towarzyszących; w trakcie oczekiwania na przekazanie lub odbiór dziecka przez pracownika, Rodzice/Opiekunowie mają obowiązek zachowania dystansu w przestrzeni przed placówką, wynoszącym min. 2 m.
14. Wprowadzony zostaje zakaz przynoszenia przez dziecko zabawek z domu oraz mycia zębów w placówce.
15. Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa, Rekomenduje się nieprzyprowadzanie wózków dziecięcych. Jeżeli Rodzic/Opiekun będzie musiał skorzystać z wózka w trakcie drogi do Placówki, może go pozostawić tylko w wyznaczonym do tego miejscu na zewnątrz ( tzw. wózkowni )

ROZDZIAŁ V Postanowienia końcowe

§ 6

1. Niniejsze zasady obowiązują od dnia 06 maja 2020r. do odwołania lub ich zmiany przez organ prowadzący i dyrektora placówki. 2. Dane teleadresowe, w tym numery telefonów do kontaktu będą przekazane Rodzicom najpóźniej do 05 maja 2020r. za pomocą wiadomości smsm i na stronie internetowej www.przedszkole-michalek-strzelin.pl oraz na facebooku.